Nicoleta

NicoletaTak mi napadlo, koľko užitočných vecí zaháľa kde-kade v skladoch, v pivniciach a na pôjdoch, kým my utrácame prachy za plastové, jednorazové haraburdy.
Roky zbieram rôzne technické zariadenia. Mnohé nie sú také staré, aby ich niekto dokumentoval ako muzeálne kusy. Ja v nich vidím kus histórie techniky, veľké dielo inžinierov, ktorí možno ešte žijú tu medzi nami a v mašine nechali kus svoje duše.
Postupne mi dochádza, že mnohé z týchto zariadení sú dodnes schopné slúžiť. nemuseli by byť odpadom a mohli by svojim majiteľom ušetriť náklady, čo najmä v neistej dobe krízy nemusí byť na zahodenie.
Nedávno sa ku mne od jednej dobrej duše dostal šijací stroj Nicoleta. Rumunský výrobok z roku 1986. Stál v tom čase 2500 Kčs, čo bol slušný plat vysokoškolsky vzdelaného pracovníka s praxou. Kto vie, či ten stroj skonštruovali naozaj inžinieri priamo v komunistickom impériu Nicolae Causescu, alebo či opajcli nejaký zahraničný stroj. Nemohol som si nespomenúť, ako sme rumunské Dacie, poruchové a smädné káry, vtedy nazývali „Causescova pomsta“. Že by Nicoleta bola niečím podobným?
Na prvé zapnutie sa ani nepohla. Napadlo mi, že ak rumunskí komanči mazali stroje a tanky rovnakým olejom, tak sa niet čomu čudovať. Trocha čistenia, trocha nového mazania a potom trocha cvičenia. Nicoleta sa prebrala a na druhý deň ráno už šila. Obdivoval som robustnú konštrukciu s dobrým prístupom k podstatným častiam, konečne som videl ako funguje spodná časť šijacieho stroja a mám nádej, že jeho funkciu v dohľadnej dobe predsa len pochopím.
Pátraním na internete som zistil, že tento stroj má dodnes svojich ctiteľov, dokonca ho istá firma ponúka na predaj po repasácii, takže je ako nový.
S potešením uspokojujem tých, ktorí márne pátrajú po návode. Nech sa páči, sťahujte a šite samé pekné veci!

 

Návod k šijaciemu stroju Nicoleta

Tento obsah bol zaradený v Technika. Zálohujte si trvalý odkaz.