Kompas dobra a zla

Pri dnešnej prakticky úplnej dostupnosti informácií na internete sa naplno prejavuje aj charakteristický spôsob rozmýšľania – relativizmus. Jednoducho akúkoľvek informáciu interpretuje ktokoľvek podľa toho, ako si zmyslí, ako sa mu páči, prípadne ako vyhovuje jeho záujmom či náladám. Žijeme v neuveriteľne slobodnej dobe, kedy ktokoľvek môže viac-menej slobodne hlásať temer čokoľvek. To je naozaj pekné a myslím, že sa to väčšine ľudí páči. Bohužiaľ už mnohým sa menej páči to, že aj takáto sloboda si vyžaduje aj zodpovednosť za to, čo človek hlása. Navyše to ani veľmi nefunguje, pretože k tej zodpovenosti obvykle niet ako človeka pohnať.

Mám pomerne jasnú predstavu o osi spájajúcej dobro a zlo. Vedie v zásade od lásky k nenávisti, od pomoci k ubližovani, od záchrany k zabíjaniu, od smiechu k plaču, od šťastia k nešťastiu. Na túto os umiestňujem správy ktoré sa dozvedám, slová, ktoré počujem, aj tie ktoré vyslovím a takisto činy ktoré vidím aj robím. Je to ako kompas.

Vyzerá to jednoducho, ale nie je. Smerovať naše kroky tam, kam ukazuje biela šípka kompasu je často dlhšia cesta k splneniu našich prianí, než cesta opačným smerom. Lenže čierny koniec strelky môžeme prefarbovať koľko chceme, rozumej vyhovárať sa a klamlivo odôvodňovať,  napokon vždy ostane čierny.

Ten kompas má v sebe na začiatku prakticky každý z nás. Volá sa svedomie a tlačí vždy ,keď sa pohneme k čiernemu koncu strelky. Kto chce, dokáže sa ho sústredeným úsilím zbaviť a ten kompas nahradiť svojím prstom, ktorý ukazuje smerom k splneniu vlastných prianí, nech sú akékoľvek a nech stoja čokoľvek. To je cesta sebectva, nie je však jediná. Existuje napríklad aj cesta fanatizmu, ktorú môžeme dláždiť mŕtvolami ľudí, u ktorých sa nám nepáči farba pleti, názory alebo čokoľvek iné.

Myslím si, že je čoraz viac je potrebné, aby ľudia, ktorí si svoj kompas zachovali, nemlčali. Aby sa za to nehanbili.  Je namieste svoje hodnoty šíriť, presadzovať a podľa možnosti podľa nich aj žiť.

Tento obsah bol zaradený v Postoje. Zálohujte si trvalý odkaz.