Môj postoj ku konšpiračným teóriam

Sloboda vyjadrovania a dostupnosť internetu vytvorila priestor pre  každého hlásať, viac-menej, čo chce. Nedá sa zabrániť tomu, že sa po internete a v rôznych slobodných médiach šíria hlúposti, pokiaľ preukázateľne neporušujú zákon, zakazujúci nabádanie k násiliu, či šírenie nenávisti k ľuďom či k skupinám ľudí.

Úplne špeciálnym prípadom sú takzvané konšpiračné teórie. To se niekto pasuje na odvážneho „bojovníka za pravdu“ a s hlasným poukazovaním na to, že „prelamuje tabu“ začne tvrdiť o akejkoľvek udalosti, že to všetko bolo inak a že nám to nejaká tajomná spoločnosť na pozadí zatajuje. tak sa môžme dočítať, že Američania vôbec neboli na mesiaci, že Američania si Dvojičky odstrelili sami, že Američania nás postrekujú z lietadiel chemikáliami, že vojnu na Ukrajine vedú Američania atď. Argumentácia je veľmi kreatívne zostavená na základe  pravidla „čo sa babe chcelo, to sa babe snilo“. Tak sa dozvieme, že „podľa tvrdenia uznávaného odborníka XY“……obvykle uznávaného len komunitou priaznivcov konšpiračných teórií, sa niečo udialo úplne inak, než sme si doteraz mysleli.

V zásade by mi to nevadilo, napokon rozprávky si ľudia vymýšľali odjakživa, ale tieto nové sú nebezpečné. Sú totižto zlomyseľné. Neverím, že je náhoda, že každá takáto teória v sebe nesie „zaručene pravú“ informáciu, že za tým všetkým stoja Židia, prípadne že za tým stoja USA ovládané Židmi, prípadne že sa tým stojí NATO ovládané USA ovládané Židmi, respektive ktokoľvek, ale uuuuurčite ovládaný Židmi. A toto už ja považujem za neopodstatnené podnecovanie nenávisti voči skupine ľudí.

Na Slovensku sú najviditeľnejšími šíriteľmi zlomyseľných konšpiračných teórií  časopis „Zem a Vek“ a internetový portál „Slobodný vysielač“. Nepochybujem o tom, že majú svojich priaznivcov. Pre niektorých ľudí je asi príjemné prečítať si, že za naše neúspechy môže niekto iný. Pre mňa sú to zlomyseľné táraniny.

V tridsiatych rokoch 20. storočia začala oficiálna propaganda v Nemecku tvrdiť, že Židia sú ako vši a preto sa ich treba zbaviť. Nič sa zatiaľ nedialo, len sa to šírilo v médiach. A potom sa začalo násilie a vraždenie. Vo všeobecnosti vzaté na vedomie, pretože pod vplyvom propagandy bol absurdný rasizmus v zásade akceptovaný.

Považujem šírenie konšpiračných teórií za spôsob podnecovania nenávisti – buď z hlúposti, pomýleného hodnotového systému autorov, alebo z ich zištných dôvodov – nepochybujem o tom, že tieto táraniny sa dobre predávajú.

Nepovažujem ich za „hrdinov prelamujúcich mlčanie“, ale za zbabelých podvodníkov, snažiacich sa svoj zvrátený antisemitizmus či inú nenávisť ospravedlniť výmyslami.

Nemyslím si, že by priamy zákaz menovaných médií pomohol. Pomohlo by jedine to, keby ich nikto nekupoval, nikto nečítal ani nepočúval. Keby sme rozmýšľali a konali pozitívne a priamo. Keby sme odmietali násilie a presadzovali znášanlivosť ku každému, kto nám ju opätuje. Keby sme používali vlastný rozum a počúvali srdce.

V článku „Zem a vek nebezpečných konšpirácií“ si autor dal prácu a spísal pomerne obsiahlu a najmä výstižnú analýzu. Odporúčam prečítať a urobiť si vlastný názor.

Tento obsah bol zaradený v Postoje. Zálohujte si trvalý odkaz.