Fašistické nebezpečenstvo

Parlamentná strana “Kotleba” začala posielať do vlakov “zelené hliadky”, ktoré majú dve úlohy: V prvom rade naháňať strach a v druhom rade šíriť zdanie, že kým štát je bezmocný, Kotleba vyrieši akýsi problém namiesto neho.

Ak niekto vyzerá ako fašista, rozpráva ako fašista, vychvaľuje niekdajších fašistov a správa sa na verejnosti ako fašista, tak potom je to fašista, hoci o sebe hovorí, že nie je. Ten popis teda na členov uvedenej strany sedí. Kto ich volil, volil fašistov s celým nebezpečenstvom, ktoré prinášajú.

V čom je vlastne  hlavné nebezpečenstvo fašistických “hliadok?” Kotleba je teraz parlamentná strana a jej poslanci sa stali zákonodarcami. Ich poslaním je snažiť sa v rámci svojho politického programu, aby v súlade s ústavou náš štát fungoval čo najlepšie. Ak má poslanec dojem, že bezpečnostné zložky štátu nefungujú tak ako majú, je jeho právom a povinnosťou snažiť sa prostredníctvom zmien zákonov a ďalších nástrojov, ktoré poslanci parlamentu majú, dosiahnuť zlepšenie. Pokiaľ však poslanci namiesto tohto postupu začnú štát obchádzať, je to nielen konanie v rozpore s ich poslaním, ale je to nebezpečné smerovanie k spochybneniu štátu a nastoleniu “práva silnejšieho”, zvaného tiež “zákonom džungle”. Neverím, že ozbrojení a násilia sa neštítiaci ľudia sú zárukou bezpečnosti a spravodlivosti. Naopak, každý, kto neváha obísť štát, či zabrániť mu presadiť svoje výlučné postavenie pri presadzovaní práva, vytvára nebezpečný precedens oslabujúci štát. Ak niekto namiesto finančného úradu vyberá dane, volá sa to výpalníctvo. Ak niekto namiesto polície začne “udržiavať poriadok” čo len zastrašovaním, je to v skutočnosti ohrozovanie bezpečnosti občanov tejto krajiny. V našom právnom systéme je známy pojem “úmysel”. Ak teda zelení mužíci jazdia, hoci za svoje, so zjavným úmyslom zastrašovať kohokoľvek, či zasahovať do kompetencií železničnej polície, neviem na čo čakajú orgány činné v trestnom konaní, povinné konať proaktívne.

A tiež neviem, aký prínos od fašistov očakávajú ich voliči. Oslabovanie štátu, popieranie demokracie, povýšenie násilia na prípustný vzorec správania, šírenie nenávisti k Židom, Rómom či komukoľvek ďalšiemu a verejné zastrašovanie kohokoľvek nepovažujem za nijaký prínos, ale za vážne riziko pre nás všetkých.

Nemusíte chodiť do Osvienčimu či Sobiboru, aby ste videli, kam smeruje táto cesta. Stačí navštíviť pamätník v Nemeckej, kúsok za Banskou Bystricou. Slovákov tam za Slovenského štátu strieľali a do nehaseného vápna sácali fašisti – nielen nemeckí, ale aj slovenskí.

Tento obsah bol zaradený v Postoje. Zálohujte si trvalý odkaz.