Mysami – album Uhlopriečky hlasov

mysami_cd-midiŽijeme v slobodnej dobe. V muzike sa to prejavuje tak, že nijaký cenzor nemôže nikomu zatrhnúť vydanie albumu a nikto nikomu nekecá do toho, či sú texty dostatočne “angažované”. Okrem toho slušné zvukové štúdio je dnes pomerne dostupné prakticky každému, takže niet prekážok zaznamenávaniu a šíreniu hudobnej tvorby. A že sa jej teda šíri požehnane! Vychádzajú dokonca aj albumy, ktoré, podľa mňa, radšej vyjsť vôbec nemali. Hlúpe, neraz nenávistné – ale čo už, keď sa to dobre predáva… Potom sú albumy, ktoré spôsobujú iba ekologickú záťaž Zemegule a nič by sa nestalo, keby vôbec nevyšli. V tomto smere je veľmi užitočný svet internetu, kde sa aj takéto výtvory, keď už vznikli, môžu vycapiť bez toho, aby zvyšovali produkciu odpadových plastov. A potom sú tu tie tretie albumy. Majú čo povedať a to čo hovoria je dobré a krásne. Každý krok, ktorý urobí náš svet o kúsoček lepším a krajším, je dobrý a dôležitý.

To platí aj o albume bratislavskej skupiny Mysami s názvom “Uhlopriečky hlasov”. Chcel by som ho mať, aj keby vyšlo na drevenej platni. Vyšlo však v peknej úprave na CD s pekným obalom aj knižkou textov, teda v podobe, v ktorej si ho ani neokopírujete, ani nestiahnete z internetu. Keďže skupinu Mysami poznám, konštatujem, že fotky vystihujú dojem, ktorým pôsobí naživo – jej jednotliví členovia, aj celá partia dokopy. Trocha recesie a trocha poetických symbolov, ktorým možno my nezasvätení do detailu neporozumieme, nám necháva voľnosť, či ich budeme hlbšie skúmať, alebo jednoducho prijmeme Mysami takých, akí sa nám predstavujú. Vycítil som z fotiek trochu blaváckeho sentimentu, ktorý s kapelou zdieľam. Použitie sivého písma na čiernom podklade považujem za trochu nešťastné, dá sa to normálne čítať len v letný deň napoludnie. Počúvať sa však album dá v ktorúkoľvek dennú či nočnú dobu.

Zjavná záľuba v latinskoamerických rytmoch je sprevádzaná citom pre ich použitie. Melódie majú „prirodzený tok“, plynú ako rieka v prirodzených meandroch, neznásilnená priehradami a umelými kanálmi. Aranžmány sú zvukovo pestré, okrem klasického folkového inštrumentária znejú zaujímavo najmä dychové nástroje. Mysami majú troch skvelých spevákov. Rado Tiňo spieva priam s rockovým temperamentom, ale neplytvá s ním. Ivanov výraz je celkovo mäkší. Je prejavom láskavého rozprávača, ktorému ľahko uveríte každé zaspievané slovo. Luciin priamočiary spev do tej trojice skvele zapadne a spoločné vokály sú naozaj nádherné.

Na všetkých textoch oceňujem ich remeselnú prepracovanosť. Páni textári sa len zriedka uchýlili k porušeniu zákonov dobrého textu a tak spevákom texty krásne padajú z úst poslucháčom priamo do uší. Správne dĺžky slabík a prízvuky na správnych miestach robia texty dobrými a spevným. Dovoľujem si to zdôrazniť, pretože v ostatnom čase nás médiá zahŕňajú piesňami s mimoriadne mizernými textami. Čiastočne je za tým neschopnosť textárov a čiastočne ignorantstvo autorov aj producentov. Pustia čokoľvek a nejaké publikum im to temer iste schlamstne.

Hádam aj tí, ktorí nepovažujú znalosť slovenčiny vôbec za dôležitú, pocitovo rozpoznajú kostrbatý text piesne od hladko plynúceho.

Texty Mysami sú plné obrazov, takže som si musel pesničky vypočuť viackrát, než som si mohol poctivo povedať, že mám šajn o čom to naozaj je.

Na albume je niekoľko piesní, kvôli ktorým by som ho chcel mať hoci aj na platni pre kľukový gramofón.

Po temperamentnej “Záhradnej” prichádza prvý skvost “Dežofka”. Pocta Dežovi Ursínymu povie najviac znalcom jeho diela, ale Ivan spieva na pozadí názvov Ursínyho piesní svoj krásny príbeh a tomu porozumie, hádam, každý.

“Čajovňa v podzemí” je moja najmilšia pesnička z albumu. Ak máte, podobne ako ja, radi kľudné pesničky s primerane bohatou melódiou a zrozumiteľným textom, dostanete tiež chuť na čaj…

V “Príbehu” je krásny refrén. Hudobný kontrast so slohami a takisto “prepnutie” textu sú nádherné.

Pesnička “Po kúpeli” je jedno z najkrajších vyjadrení “nového začiatku”, aké som kedy počul – a že ich najmä vo folkovej muzike je požehnane.

O daždi už bolo tiež napísaných plno pesničiek, ale tento muzikantský pohľad sa zaobišiel bez “kvapiek stekajúcich po tvojej hebkej pleti”… a je super.

Rozmýšľam, aké je to byť adresátom pesničky “Chýbaš mi”. Nepochybne príjemné, lebo je to veeeľmi intímna pieseň. Odporúčam prevziať do vlastných vzťahov a bude nám na svete krajšie.

Uvedené pesničky sú kľúčovým zdrojom môjho opakovane veľmi príjemného zážitku z albumu skupiny Mysami. Sú tam ale aj ďalšie, odporúčam vypočuť, nechutí nám každému to isté.

Odborníci tvrdia, že CD sú mŕtve, budúcnosť patrí šíreniu hudby online. Bude asi čoraz ťažšie nájsť v záplave zvukového smogu to, čo stojí za vypočutie. Možno potrebujeme viac ticha a starostlivejší výber toho, čo naozaj chceme počuť – tak ako si vyberáme čo chceme jesť, alebo s kým chceme žiť. Pesničky Mysami zaraďujem medzi tie, s ktorými chcem žiť.

Tento obsah bol zaradený v Muzika. Zálohujte si trvalý odkaz.