Slovensko na začiatku leta 2018 – môj pohľad v kocke

Kľúčovou udalosťou našej krajiny a spúšťačom reťaze ďalších sa stala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny.

Následne začali jeden za druhým vychádzať najavo, mierne povedané, znepokojivé fakty. Na východnom Slovensku pôsobí mafia a premiér Fico má ako zjavne protežovanú asistentku Máriu Troškovú, ktorá s jedným z podozrivých talianských podnikateľov mala, či ešte má, veľmi blízky vzťah.

Po prvej reportáži Andreja Bána sa celé Slovensko dozvedelo, že aktivity talianskej mafie na východnom Slovensku sú nič proti tomu, čo tam vystrája mafia Smeru. Dozvedeli sme sa kto je bývalá poslankyňa Rošková, zvaná „Grófka“, kto je Peter Šuchta a ako kradnú poľnohospodárske dotácie, podvádzajú a násilím utláčajú tamojších farmárov.

Začali sa pravidelné zhromaždenia „Za slušné Slovensko“ a premiér Fico sa vyškieral, že na východnom Slovensku „nič nie je.“ Do diania vstúpil primeranou formou prezident Kiska a vyzval na zmeny, ktoré  by obnovili dôveru občanov v štát.

Po dlhých ťahačkách konečne odstúpili Kaliňák a Fico, ale na svojom mieste ostal policajný prezident Gašpar dôvodne podozrivý, že marí vyšetrovanie a nastavuje svoj chrbát v záujme zahládzania stôp po aktivitách smeráckych papalášov. O Gašpara si svoju prácne budovanú povesť „krízového manažéra“ rozbil Tomáš Drucker a vyšlo najavo, že vlastne nikde žiadnu krízu nevyriešil a viac-menej s hanbou odstúpil zo svojho zrejme posledného ministerského postu.

Generálny prokurátor sa blysol svojou „kovbojskou“ tlačovkou, na ktorej sľuboval „rozpútať peklo.“

Nestalo sa nič, ako sa môžeme dočítať v tretej reportáži Andreja Bána z východného Slovenska. Rošková sa má dobre, jej kamarát Šuchta takisto a policajti, ktorých zrejme majú v hrsti, ďalej zastrašujú farmárov. Ministerka pôdohospodárstva Matečná má dôveru koalície a zanovito tvrdí, že a nič nemôže a že všetky problémy a požiadavky farmárov rieši. Tí majú opčaný názor a to taký silný, že sa v strede letných prác vybrali do Bratislavy, kde sa s nimi stretli občania, aj opoziční politici. Matečná sa stretnutiu zjavne snažila vyhnúť a premiér si čas nenašiel.

Kdesi na pozadí sa Fico snaží získať naspäť pozornosť a vplyv. Presviedčal koaličných poslancov, aby odišli zo sály parlamentu počas správy prezidenta Kisku o stave republiky a oni to, napodiv, odmietli. Nerobím si ilúzie, že by im také grobianstvo nesedelo, skôr možno majú plné zuby Fica. Z propagačnej cesty na východ Slovenska Fico radšej zbabelo zutekal keď zistil, že ho tam čakajú nielen loajálni smerácku starostovia, ale aj naštvatí farmári.

Premiér Pelegrini začal preberať Ficove konšpiračné teórie o tom, že mladých, ktorí organizujú protestné zhromaždenia, voľakto riadi a dotuje. A podľa jeho slov z 23. júna niet dôvodu na ďalšie protesty, pretože sa nič dramatického nestalo.

Chrúmem mrkvu, ktorú som dostal od sympatickej farmárky na námestí SNP a dávam si dokopy svoj osobný postoj.

Narozdiel od pána premiéra si myslím, že dôvodom na ďalšie protesty je práve to, že sa nič dramatického nestalo. Malo sa stať a bola to úloha Pelegriniho vlády. Táto vláda mala ráznymi krokmi voči darebákom aj z radov vlastnej strany a jej okolia obnoviť dôveru občanov v štát. Podľa mňa túto úlohu vôbec neplní, naopak ďalej hmlí a naťahuje čas v nádeji, že ľudí časom prestane baviť prostestovať.

Som presvedčený, že strany súčasnej koalície vytvorili širokú a pevnú sieť mafiánskych vzťahov, že je nutné odrezať ich úplne od moci, hoci to bude pravdepodobne znamenať problémy s nedostatkom profesionálov v štátnej správe. Darmo tam sú teraz skúsení ľudia, keď nekopú za občanov, ale za „našich ľudí.“

Čím skôr budú nové voľby, tým lepšie. Je načase obrátiť sa s dôverou na politické sily, ktoré ešte nie sú prefláknuté tak, ako Smer, SNS, či Most-Híd. Nemám. Samozrejme, na mysli antisystémové strany ako sú Kollár s jeho tristnou predstavou o tradičnej rodine a zjavne nacistická Kotleba.

Ak by kandidovali mladí ľudia, ktorí organizovali protesty „Za slušné Slovensko“, budem ich voliť. Verím ich hodnotovej orientácii, počul som ich rozprávať a Pelegriniho hoaxy neberiem vážne.

Ak vytvorí stranu prezident Kiska, jednoznačne ju podporím. Prezident Kiska ma presvedčil o tom, že je štátnik, profesionál, jednoznačne orientovaný proeurópsky. Účelové lži, ktorými ho okiadza urazený bývalý premiér, neberiem vážne, skôr ma utvrdzujú v názore, že Kiska robí dobrú prácu, pretože darebákom veľmi vadí. Mám za to, že jeho strana bude sledovať záujmy väčšiny občanov tejto krajiny.

Budem takisto uvažovať o podpore strany Progresívne Slovensko, pretože je nová a nie sú v nej prefláknutí ľudia.

Veľkú šancu na môj hlas v najbližších voľbách bude mať strana, ktorá sa odhodlá presadzovať zmenu volebného zákona a zrušiť nezmyselný jeden volebný obvod, ktorý umožňuje stranám ako Smer či SNS navaliť veľké prachy do marketingu a ovládnuť Slovensko. A po voľbách zrazu „na východe nič nie je….“

Delenie strán na ľavicové a pravicové už akosi nefunguje. Smer je stranou oligarchov a nie sociálno-demokratickou. Sloboda a spravodlivosť prezentuje ústami svojho predsedu na liberálnu stranu dosť, mierne povedané, konzervatívne názory.

To čo ale stále ešte funguje, je rozpoznávanie dobra a zla podľa hodnotovej orientácie, pravdy a lži, múdrosti a hlúposti, prípadne aj lásky a nenávisti. A to mi pomôže rozhodovať sa pri všetkých nasledujúcich voľbách, ktoré, našťastie, zatiaľ máme. Dúfam, že na tie najbližšie nebudeme dlho čakať.

Tento obsah bol zaradený v Postoje. Zálohujte si trvalý odkaz.