Bráňme sa zavádzaniu zákona džungle!

V ostatných dňoch ma znepokojilo niekoľko udalostí, ktoré sú si v niečom dosť podobné.

Predseda parlamentu Andrej Danko na správu komisie, ktorá jednoznačne konštatovala, že svoju rigoróznu prácu opísal, reagoval poďakovaním, že komisia nepodľahla nátlaku a nenapísala, že je plagiátor.

Róbert Fico sa uchádza o funkciu ústavného sudcu, hoci jednoznačne nespĺňa podmienku byť činný v právnickom povolaní aspoň 15 rokov, pretože bol iba 13,5 roka. Ústavoprávny výbor, v ktorom majú smeráci a ich kamoši presne polovicu hlasov, neodhlasoval, že Ficovu kandidatúru prijíma. Danko tlačí na výbor, aby hlasoval nanovo po doplnení koaličného poslanca do výboru, z ktorého poslanec Kresák odstúpil, lebo tiež kandiduje. Ide o to, aby výbor odhlasoval, že Ficovu kandidatúru schvaľuje. Inými slovami, výbor má hlasmi Ficových smerákov, Dankových SNSákov a Bugárových mosťákov rozhodnúť, že 13,5 je viac ako 15. Ladí to s niekdajším Dankovým tvrdením, že Národná rada môže odhlasovať aj to, že sa zemeguľa točí naopak.

Na besede „Zabudnuté Slovensko“ povstal gymnazista Adam a do mikrofónu oznámil, že on neverí, že sa holocaust udial a jeho presvedčenie pramení zo štúdia kníh, ktoré napísali známi svetoví popierači holocaustu. Vďaka internetu to videlo veľa ľudí.

Všetky tri udalosti majú nasledujúcu znepokojivú črtu: Popierajú zjavný fakt, berú slovám ich význam a bezohľadne slúžia presadzovaniu záujmu konkrétnych ľudí. Ak sa ľudská spoločnosť pohne týmto smerom bude to mať nasledovné následky:

  1. Prestanú byť rešpektované pravidlá aj na najvyššej úrovni zákonov.
  2. Stratíme jazyk ako komunikačný prostriedok, pretože sa nebude dať spoľahnúť na význam slov. Nebude možné napísať zmluvu, prijať ani vymáhať akýkoľvek záväzok. Nebude platiť nič okrem hrubej sily v danom okamihu. Nebude sa dať oprieť o históriu a nebude možné plánovať a tvoriť budúcnosť.
  3. Ostane len násilie – tu a teraz. Nastúpi skutočný zákon džungle, kde víťazí najsilnejší. Bohužiaľ, sila, ktorou niektorí ľudia disponujú, je dostatočná na zničenie celej našej planéty. Podľa zákona džungle k nemu tým pádom dôjde a to veľmi rýchlo.

Ako sa tomu vyhnúť? Jednoznačnou obranou hodnôt, ktoré Danko, Fico a im podobní za okázalej podpory alebo nezáujmu polovice občanov Slovenska najprv realtivizujú, potom popierajú a likvidujú v snahe ovládnuť našu krajinu, zmocniť sa jej zdrojov a pripraviť nás, jej obyvateľov o slobodu a práva, ktoré nám v slobodnej spoločnosti patria.

Trvajme na tom, že ten, kto opísal svoju prácu, je plagiátor a tým, že porušil pravidlá, podvádzal. Slová „plagiátor“ a „podvod“ majú svoj význam, ktorému rozumieme a nikto ho nemôže popierať len preto, lebo sa mu nechce odstúpiť s hanbou, ktorá mu prináleží.

Trvajme na tom, že 13,5 je menej ako 15 a teda že Robert Fico nemôže kandidovať na post sudcu Ústavného súdu a nestačí, že po tom strašne túži.

A trvajme na tom, že zdokumentovanú históriu nemožno popierať, ale musíme sa z nej musíme poučiť, aby sme tie isté chyby nerobili nanovo.

A najmä trvajme na tom, že chceme žiť podľa pravidiel, ktoré si stanovíme tak, aby sme sa vyhli násiliu. Že jediné, čím si dáme obmedziť svoju slobodu, je ohľaduplnosť k iným ľuďom, k prírode, k celej planéte a k nasledujúcim generáciam.

Takto som od znepokojenia dospel k tejto výzve a dúfam, že nie sám.

Tento obsah bol zaradený v Postoje. Zálohujte si trvalý odkaz.