Možno posledná šanca

V roku 1933 zvíťazila v parlamentných voľbách v Nemecku nacistická strana Adolfa Hitlera. Nadšenie drvivej väčšiny nemeckého ľudu bolo vysoké a nasledujúcich 6 rokov naďalej rástlo. O ďalších šesť rokov sa ten istý ľud díval na zničenú a kruto potrestanú krajinu a celú Európu a znášal hnev všetkých tých, ktorí nacistické besnenie prežili. Ktovie, koľkí z Nemcov, ktorí v roku 1933 volili nacistov, si na troskách svojich domovov a nad hrobmi svojich blízkych uvedomili, že zlyhali už vtedy pri voľbách.

Na druhom mieste volebného prieskumu pred parlamentnými voľbami na Slovensku v roku 2020 je strana ĽSNS. Jej predstavitelia konajú ako nacisti, ale tvrdia, že nie sú nacisti. Som presvedčený, že to robia preto, aby sa dostali k moci demokratickou a teda ťažko spochybniteľnou cestou a potom mohli konať ako nacisti.

Naši slovenskí nacisti chvália Adolfa Hitlera (konkrétne M. Mazurek) za to, ako pozdvihol Nemecko za šesť rokov svojej vlády. Manipulatívne vynecháva, čo sa s Nemeckom stalo za ďalších šesť rokov, teda počas II. svetovej vojny. Slovenskí nacisti vyhlasujú, že „urobia poriadok.“ Vzhľadom na ich vzory si viem predstaviť o aký poriadok by išlo.

Slovenskí nacisti adorujú Slovenský štát a farbisto popisujú ako sa vtedy Slovákom dobre darilo. Zamlčiavajú ako sa darilo ľuďom v obciach Kľak, Ostrý grúň a Telgárt, po ktorých ostali len spáleniská, nespomínajú ani účasť slovenských nacistov na hromadných vraždách Slovákov v Kremničke, či v Nemeckej.

Označujú SNP ako puč, ktorý zničil vtedajší blahobyt. Nespomínajú, čo by sa stalo so Slovenskom ako porazeným štátom, nebyť práve SNP. Platili by sme doteraz vojnové reparácie? Boli by sme pripojení k Sovietskemu Zväzu? Nevieme, ale pekné by to iste nebolo.

A napokon slovenské nacisti popierajú holocaust a to dokonca drzo tvárou v tvár ľuďom, ktorí ho prežili. Robia to napríklad na besedách, ktoré usporadúva na rôznych miestach Slovenska novinár Andrej Bán. Prečo to robia? Aby sa dostali k moci a mohli ho zopakovať.

Naozaj tu nechcem nič také, ako bol Slovenský štát a preto Kotlebovu stranu rozhodne voliť nebudem. Možno máme podobnú, poslednú šancu, ako mali Nemci v roku 1933. Mali by sme ju využiť.

Tento obsah bol zaradený v Postoje. Zálohujte si trvalý odkaz.